شعر نو يا کلاسيک؟(۲)


برای نوشته پیش دوستان زحمت کشیدن و نظرشون رو نوشتن .
شعر گفتن هنره و کسی می تونه شعر موفقی بگه که استعدادش رو داشته باشه (و البته تلاش و پشتکار هم بسیار مهمه)شعر کلاسیک به خاطر اینکه مقفا و وزن دار هست تو ذهن خواننده راحت میشینه و خواننده رو به خودش جذب می کنه با این حال سرودن یک شعر کلاسیک خوب کار هر کسی نیست و دلیل نمیشه کسی که نمی تونه خودش رو با وزن و قافیه وفق بده به زور وارد این عرصه بشه و چیزهایی بگه که صد رحمت به شعر نو... در حالی که شخص اگر احساس و تخیل بالایی داشته باشه می تونه از قالب آزاد نیمایی استفاده کنه و حرف دلش رو بگه... همه با هم، هم عقیده هستیم که شعر نو اگه فاقد احساس و تخیل قوی باشه راه به جایی نمی بره وخزعبلاتی بیش نیست.
کلاً شعر باید دارای چیزی باشه که با نثر متفاوت باشه: قافیه، وزن، احساس، خیال، کنایه یا... اینکه کدومش مهمتره؟ فکر می کنم نشه جوابی بهش داد.
دوستی در جواب اینکه « جوونا شعر نو رو بیشتر می پسندند» نوشته به خاطر موسیقی پاپ هست تا حدودی درسته ولی مثلا شعر نشانی(خانه دوست کجاست؟) سهراب سپهری اگه با موسیقی پاپ همراه بشه فکر نمی کنم تاثیر چندانی تو زیبایی و محبوبیت این شعر داشته باشه چرا که خود شعر واسه احساس لذت و سیراب شدن کافیه (کما اینکه برخی از آهنگ های پاپ پر طرفدار ، محبوبیتش به خاطر شعریه که خونده میشه)
دوست دیگری ابهام تو شعر رو مهم میدونه که تا حدودی از ملزومات شعر هست.
دوست دیگری شعر نو رو از مشخصه های عصر حاضر میدونه همونطور که فردوسی شعر حماسی سروده یا حافظ از عشق و تغزل گفته و لازمه اون زمان این بوده.


/ 7 نظر / 6 بازدید
abolfazl

با عرض سلام: راستش من اکثراٌ به خواننده و صدای او توجهی نمی کنم، بلکه فقط شعر را در ذهنم حلاجی می کنم! حال می خواهد پاپ باش يا سنتی يا فولکولور و ... هر شعری طبق فرمايش شما با تخيل و کنايه ها و تشبيهات بکار برده شده ، جذاب می شود. به هر صورت کل اوامر شما ، دقيقاٌ همان موارد مورد نظر حقير نيز ميباشد. موفق باشيد.

jimmy

دوست نازنينم به نظر من شعرگفتن ۱۰۰٪ ذاتی نيست دقيقا ۵۰٪ ذاتی و۵۰٪ محيطيه. اين رنج ميتونه به يکی از دو سو کشيدهشه. خب در مورد نوعش بايد بگم من هر دو رو دوست دارم خيلی زياد و به يک اندازه.هر دوشون در جای خودشون و مقايسه اين دو با هم کاره شايسته ای نيس. دوستت دارم.

احسان(پسرایرونی)

سلام دوست عزيز والا بايد بگم که نظره همه دوستان محترم و قابی احترام هست:) شعر کلا زيباست حالا هر کسی سليقه ای دارد..خوش و خرم باشی.

منصوره

در مورد آهنگ حق با شماست! در مورد شعر هم به نظر من زندگی امروز چنين می طلبه.. همچنان که نقاشی، معماری و هر چيزی رو نيازهای روز تعيين می کنه...

abolfazl

با عرض سلام مجدد و تسليت ايام سوگواری سيد و سالار شهيدان...

نيكو

صحرا جون و تمام برو بچه ها سلام سال نو همتون مبار ك اميدوارم سال خوبي داشته باشيد من نيكويم دلم مي خواد با شما عزيزان بيشتر آشنا شم باعث افتخاره ........... به اميد روزي كه پيغامهاي خوبيتون رو بگيرم من تازه واردم لطفا راهناماييم كنيد مرسي باييييييييييييييييي نيكو بعدددددددددد

aa_b@yahoo.com

لسيلاسيلسيلش